SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Fat 5806003
nr 580 6003
Fat
Svenskt Tenn Stockholm 1932 (F8), tenn, runt, mycket bred bräm, diameter 16 cm, stämplad: ”Svenskt Tenn (änglamärket) Stockholm F8"
Utrop:
100 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 27 april 2009
kl 17:59:44
150 kr
150 kr
250 kr
250 kr
250 kr
350 kr
350 kr
400 kr
450 kr
6
600 kr
550 kr
650 kr
1.000 kr
7
750 kr
7
850 kr
7
950 kr
7
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn